شرکت یارا پژوهش فناور صدرا

فهرست مطالب

خلاصه نوشته

 

کینوا و بدنسازی

کینوا و بدنسازی، ورزش هر فعالیت ‌بدنی است که سلامتی کلی بدن را تقویت و یا حفظ می‌کند. ورزش برای کمک به رشد و بهبود قدرت، جلوگیری از پیری، رشد عضلات، سلامت سیستم قلبی_عروقی، کاهش وزن، نگهداری و یا بهبود سلامتی بدن مفید است.

زمانی‌که افراد فعالیت بدنی انجام می‌دهند یا وارد یک برنامه بدنسازی می‌شوند. لازم است که یک رژیم غذایی متعادل و بسیار مغذی داشته باشند. چرا که رژیم غذایی مناسب نقش بسیار مهمی در‌ رشد عضلات، حفظ استقامت و انرژی بدن دارد.

به طور کلی ورزشکاران به پروتئین بیشتری نسبت به افراد کم تحرک نیاز دارند. همچنین وجود هرکدام از درشت مغذی‌ها یعنی پروتئین، کربوهیدرات و چربی‌ها در برنامه غذایی این افراد حائز اهمیت است.

مهم‌ترین منبع انرژی در رژیم غذایی کربوهیدرات‌ها هستند. که حدود 60 تا 70 درصد انرژی روزانه یک فرد ورزشکار را تامین می‌کنند. کربوهیدرات‌ها در بدن به انرژی تبدیل شده یا به صورت ذخایر گلیکوژن حفظ می‌شوند. همچنین در فعالیت‌های ورزشی کوتاه با شدت بالا مصرف می‌شوند بنابراین برای ورزشکاران ضروری است.

کینوا حاوی کربوهیدرات‌های پیچیده است که به آرامی می‌سوزد و انرژی مورد نیاز را تامین می‌کند. هر100 گرم کینوا حاوی 70 گرم کربوهیدرات است بنابراین برای بدنسازی بسیار مفید است.

اهمیت برنامه غذای برای ورزشکاران

پروتین و کینوا

پروتئین در بدن نقش مهمی دارد و بدن را قادر به ساخت بافت‌های جدید می‌کند. میزان نیاز بدن یک فرد ورزشکار به پروتئین بستگی به نوع ورزش، شدت آن، طول مدت ورزش و … .دارد در واقع پروتئین به حفظ عضله و افزایش حجم آن کمک می‌کند

کینوا دانه‌ای است حاوی تمام 9 اسیدآمینه‌های ضروری بدن که از این جهت یک پروتئین کامل محسوب می‌شود. و از آنجایی که بدن به تنهایی نمی‌تواند اسیدهای آمینه را تولید کند تمام افراد بخصوص بدنسازان نیازمند این رژیم غذایی کاملا گیاهی هستند.

کینوا تمام پروتئین‌هایی را که یک رژیم غذایی مناسب گوشتی تولید می‌کند را فراهم می‌کند.

در واقع میزان اسید‌های آمونیوم ضروری موجود در دانه کینوا در سایر غلات یا غذاهای گیاهی حاوی پروتئین یافت نمی‌شود. و از طرفی پروتئین موجود در کینوا شبیه به پروتئین حیوانی است و به کاهش مصرف پروتئین حیوانی که منبع اصلی پروتئین ورزشکاران است کمک می‌کند.

همچنین بدنسازان گیاهخوار می‌توانند منبع مورد نیاز ویتامین‌های خود را از کینوا که حاوی ویتامین‌های فولات، تیامین و ویتامینB6 است فراهم کنند.

تناسب اندام

تناسب اندام یکی از مهم‌ترین مزایای ورزش بدنسازی است که نیازمند رژیم غذایی بدون چربی و حاوی پروتئین است

دانه‌ی کینوا به دلیل ترکیب عالی پروتئین، مقادیر بالای مواد معدنی، فیبر و چربی‌های سالم که اکثر غلات از آن برخوردار نیستند به ورزشکاران بخصوص بدنسازان توصیه می‌شود.

کینوا غنی از منیزیم است که به افزایش قدرت عضلات کمک می‌کند همچنین پتاسیم موجود در این دانه ارزشمند برای انقباضات عضلانی و هیدراتاسیون عضلات بسیار مهم است. همچنین کینوا منبع غنی از آهن و لیزین است که در ترمیم بافت عضلات و ماهیچه‌ها موثر است.

بنابراین ورزشکاران می‌توانند به راحتی کینوا را جایگزین پودر‌های پروتئین بدنسازی صنعتی کنند چرا که علاوه بر افزایش رشد ماهیچه‌ها به حفظ استحکام بدن پس از تمرینات ورزشی کمک می‌کند.

ورزشکاران می‌توانند کینوا به همراه انواع سالاد‌ها،سوپ، شیر، ماست و… استفاده کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.