شرکت یارا پژوهش فناور صدرا

فهرست مطالب

خلاصه نوشته

“کینوا و بارداری”

کینوا و بارداری. بارداری، شیرین‌ترین دوران زندگی زنان دورانی پر از آرامش و آغاز تجربه شیرین مادر شدن است. همانطور که می‌دانید این دوران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در طول زمان بارداری بدن با تغییرات فیزیکی و هورمونی بسیاری مواجه می‌شود. بنابراین تغذیه این دوران اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌‎کند. غذا، اولین منبع تغذیه کودک در شکم مادر است. بنابراین مصرف غذاهایی سرشار از مواد مغذی.  تغذیه مناسب رشد کودک و سلامت مادر را تامین می‌کند. ضروری است که زنان باردار در این دوران هر روز از 4 گروه غذایی اصلی استفاده کنند. چرا که هر گروه غذایی نیازهایی از بدن را تامین می‌کنند که اصلی‌ترین آن، گروه غلات است که تامین کننده انرژی مورد نیاز بدن می‌باشد.

کینوا شبه غله

دانه‌ی کینوا شبه‌غله‌ای است سرشار از مواد مغذی که نسبت به سایر غلات. دارای مقادیر بالایی از پروتئین، فیبر، آهن، ویتامینA، اسید فولیک، آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد مغذی گیاهی است که به ایمنی و ساخت سلول‌های جدید کمک می‌کند. در دوران بارداري سوخت و ساز کل پروتئین بدن افزایش یافته که مقداري از آن صرف رشد و نمو جنین می‌شود. کینوا قابلیت تامین تمام آمینواسیدهای ضروری و مورد نیار زنان باردار را دارد. و در مقایسه با گوشت و سویا دارای خواص بارزتری است. که باعث می‌شود این گیاه به عنوان یک پروتئین کامل محسوب شود.

نقش اصلی کربوهیدرات‌ها تامین انرژي براي سلول‌هاي بدن به ویژه مغز و سیستم عصبی، گلبول هاي قرمز و سفید خون و مدولاي کلیه است. در بارداري جنین از گلوکز به عنوان منبع اصلی انرژي استفاده می‌کند. انتقال گلوکز از مادر به جنین حدود 26 – 17 گرم در روز تخمین زده شده است. بنابر این مصرف موادغذایی دارای کربوهیدرات مانند کینوا لازم است.

مصرف منابع غذایی دارای ویتامین A و B12 نیز مفید است. چرا که با توجه نقش ویتامین B12 در عملکرد سیستم عصبی، تقسیم سلولی و خون سازي، نیاز به آن در دوران بارداري اندکی افزایش می‌یابد.

کینوا و مواد مغذی

همانطور که قبلا اشاره کردیم کینوا سرشار از فیبر است. فیبر به هضم غذا کمک می‌کند. و با بهبود حرکات روده خطر ابتلا به یبوست در دوران بارداری را کاهش می‌دهد. وجود آهن براي تولید گلبول‌هاي قرمزخون در واقع تولید خون بیشتر برای تامین اکسیژن مورد نیاز کودک و همچنین افزایش هموگلوبین، رشد و نمو و تامین ذخایر کبدي جنین ضروري است. بنابراین نیاز به آهن در دوران بارداري تا حد دو برابر افزایش یافته. که وجود آهن زیاد در کینوا به درمان کم‌خونی در این دوران کمک می‌کند. کلسیم موجود در کینوا برای استخوان سازی، تشکیل جوانه‌های دندان جنین، عضلات و عصاب قوی و همچنین پیشگیري از برداشت املاح از استخوان هاي مادر بسیار مفید است.

خواص کینوا

در دوران بارداری اسیدفولیک موجود در کینوا تمام سلول‌ها راقادر به تولید و توسعه می‌کند. و همچنین خطر نقص لوله عصبی را کاهش می‌دهد. گاهی زنان باردار در این دوران فشارخون بالا دارند که منیزیم موجود در کینوا میتواند در کاهش آن مؤثر باشد. همانطور که می‌دانید چربی منبع بزرگ انرژي براي بدن است. و به جذب ویتامین‌هاي محلول در چربی و کارتنوئیدها کمک می‌کند. برای رشد مغز و چشم کودک در زمان بارداري داشتن رژیم غذایی حاوی اسید چرب امگا3 لازم است. علاوه بر خواص‌های گفته شده در رابطه با کینوا جالب است. که بدانید این دانه ارزشمند حاوی مقداری امگا3 و امگا 6 نیز هست. با انتخاب کینوا منبع مغذی مورد نیاز خود در دوران بارداری را فراهم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.